Achievements
Total Achievements : 28
Pages
1


Event: ZONAL CULTURAL AND SPORTS EVENT WINNERS 2016-2017
Event Venue : MATER DEI SCHOOL
Event Date : 4th May, 2017
Description :

ZONAL  CULTURAL AND SPORTS EVENT WINNERS 2016-2017.

1)      POEM RECITATION- ENGLISH

NANDITA S SWAKUMAR- VIII- 1ST POSITION (JR CATAGORY)

BHAWNA PANDAY- IX- 1ST POSITION (SR).

 

2)      ENGLISH EXTEMPORE

GURSIMRAN KAUR- VIII- 2ND POSITION (JR).

 

3)      SLOGAN WRITING (ENGLISH).

SNEHA MARIA- VIII- 1ST POSITION (JR).

 

4)      ENGLISH DEBATE

NEHA SAM- XII- 1ST POSITION (SR).

ASHLY SIBICHAN- XII

 

5)      VOCAL SOLO CLASSICAL

ALEENA ABEY- 1ST POSITION (SR)- IX.

SHWETA PATNAIK- 2ND POSITION (SR)- X.

NEHA MARIA BENNY- 1ST POSITION (SR)- XII.

(VOCAL SOLO LIGHT).

 

6)      NUKKAD NATAK- 3RD POSITION.

AALIYA                                                 SANSTUTI

TANISHQ                                             ISHSA IRSHAD

ISRA

MICHELLE PRIYANSHI

GRACE

 

7)      ARUNDHATI PANICHER- SOLO DANCE CLASSIC

2ND POSITION (SR)- XII

 

Event: INTER ZONAL SPORTS TOURNAMENT
Event Venue : SONIPAT
Event Date : 26th Apr, 2017
Description :

1) INTER ZONAL SPORTS TOURNAMENT GIRL U-14 GYMNASTICS 3RD POSITION 2016-17- MANYA CHATURVEDI (CLASS VI).

2) 62ND NATIONAL SCHOOL GAMES 2016-17 GYMNASTICS GIRL U-17 3RD POSITION DELHI TEAM- MANYA CHATURVEDI (CLASS VI).

Event: ATHLETIC MEET
Event Venue : Mater Dei School
Event Date : 31st Jan, 2017
Description :

  Mater Dei School Participated in the Delhi Zone Athletic Meet organised by YMCA on 27th and 28th January, 2017 at Jawaharlal Nehru Stadium.

Prize winner

1)      Jigyasa Gupta  (X) – Shot Put – 3rd position.

                                    Discuss throw – 2nd position.

2)      Avantika Kamil (VI) – 100m Race – 3rd position.

3)      Nandita Shekhawat (VI) – Shot Put – 2nd position.

4)      Kanupriya Gupta (VI) – Shot Put – 3rd position.

5)      Vanshika Saluja (VIII) – Shot Put - 3rd position.

Event: NATIONAL SCHOOL GAMES
Event Venue : HARYANA
Event Date : 18th Jan, 2017
Description :

IN THE NATIONAL SCHOOL GAMES 2016-17 HELD IN HARYANA, MANYA CHATURVEDI OF CLASS 6-B REPRESENTED THE DELHI TEAM OF GYMNASTIC (GIRL- U17) AND WON THE 3RD PRIZE- BRONZE MEDAL.

Event: 56TH DELHI STATE GYMNASTIC CHAMPIONSHIP
Event Venue : DELHI
Event Date : 18th Jan, 2017
Description :

IN THE 56th DELHI STATE GYMNASTIC CHAMPIONSHIP 2016, MANYA CHATURVEDI WON THE 2nd PRIZE- SILVER MEDAL IN (GIRLS -U10).

Event: NCO RESULTS LEVEL- 1
Event Venue : MATER DEI SCHOOL
Event Date : 17th Jan, 2017
Description :

MEDAL WINNERS OF SOF- 16th NATIONAL CYBER OLYMPIAD LEVEL- 1 FROM CLASS VI TO X FOR SCHOOL RANK 1, 2 AND 3.

NITYA SINHA FROM 9-C GOT MEDAL OF EXCELLENCE FOR ZONAL RANK- 3.

Event: CBSE MERIT CERTIFICATE
Event Venue : Mater Dei School
Event Date : 11th Jan, 2017
Description :

THE CBSE CERTIFICATE OF MERIT FOR OUTSTANDING PERFORMANCE AND OBTAINING GRADE A1 IN ALL FIVE SUBJECTS IN THE SECONDARY SCHOOL EXAMINATION 2016 HAS BEEN AWARDED TO THE FOLLOWING STUDENTS.

1) RUFAIDA KHAN

2) KATYAYANI NATH

3) R. SHIV TARANGANI

4) MUSKAAN THAKUR

5) SUDIKSHA VARSHNEY

CONGRATULATIONS! WELL DONE!

Event: 19th NATIONAL SCIENCE OLYMPIAD
Event Venue : Mater Dei School
Event Date : 24th Nov, 2016
Description :

MEDAL WINNERS LIST (LEVEL- ONE)

CLASS - 6th

1) TAMANNA SAHOO - GOLD

2) VAIDEHI SUKHDEV LODHI - SILVER

3) SHIVAI PATEL - BRONZE

CLASS - 7th

1) DIYA PANDEY - MEDAL OF EXCELLENCE

2) TAVLEEN KAUR - GOLD

3) ZAINAB FATIMA - GOLD

4) QUILIN TALUKDAR - SILVEER

5) SPRUHA KAR - SILVER

6) ASIYA FATIMA - BRONZE

7) AARUSHI DHAWAN - BRONZE

CLASS - 8th

1) DIVYANSHA PRIYADARSHIN - MEDAL OF EXCELLENCE

2) TARU GUPTA - GOLD

3) JASLEEN BEDI - SILVER

4) TULIKA SINGH - BRONZE

CLASS - 9th

1) BHAVNA PANDEY - GOLD

2) NITYAA SINHA - SILVER

3) MEGHNA MANOJ - BRONZE

CLASS - 10th

1) VISHRUTA KATHURIA - GOLD

2) AKSHITA PATHAK - SILVER

3) ANJALI MARIA ANTHONY - BRONZE

CLASS - 11th

1) NIKITA JOHNSON - GOLD

Event: ANVESHAM
Event Venue : CJM SCHOOL DELHI
Event Date : 21st Oct, 2016
Description :

ABDIKA SHARMA & NABIHA AHMED PARTICIPATED IN THE SCIENCE SYMPOSUIM 'ANVESHAM' AT CJM SCHOOL DELHI. IN WHICH OUR SCHOOL WON THE ROLLING TROPHY.

Event: ENGLISH RECITATION
Event Venue : RAGHUBIR SINGH JUNIOR MODERN SCHOOL
Event Date : 7th Oct, 2016
Description :

SREYA SUMESH OF CLASS III-C PARTICIPATED IN THE ENGLISH RECITATION HELD AT RAGHUBIR SINGH JUNIOR MODERN SCHOOL ON 7th OCTOBER 2016. SHE WON THE SECOND POSITION AT THE 14th ENGLISH LANGUAGE MEET 2016-2017.

Event: INTER SCHOOL PAINTING COMPETITION 2016
Event Venue : PRESENTATION CONVENT SCHOOL
Event Date : 31st Aug, 2016
Description :

VANSHIKA SALUJA OF CLASS 8-C WON 3RD PRIZE IN "SWARANG" INTER SCHOOL PAINTING COMPETITION 2016.

Event: DIOCESAN LEVEL PAINTING COMPETITION 2016
Event Venue : FR. ANGEL SCHOOL
Event Date : 23rd Aug, 2016
Description :

ALISHA CHOPRA OF CLASS 12TH-B AND STEFFY EMMANUEL OF CLASS 9TH-A WON 1ST PRIZE AND ARPITA L. THOMAS OF CLASS 6TH-C WON 2nd PRIZE IN DIOCESAN LEVEL PAINTING COMPETITION 2016. 

Pages
Total Achievements : 28